Development

Fiber Optik Kablonun Avantaj ve Dezavantajları

Fiber Optik, hem telekomünikasyonda hem de veri iletişiminde benzersiz avantajları nedeniyle kullanımı çoğalmaktadır: daha az zayıflama ile daha yüksek hız, daha az elektromanyetik girişim (EMI), daha küçük boyutlu ve daha büyük bilgi taşıma kapasitesi. Öte yandan, sınırsız bant genişliği ihtiyaçları da optik fiber taleplerinde önemli bir artış sağlıyor. Bu yazımızda fiber optik kablo türlerini gözden geçirelim ve fiberin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırıp ,fiber optik kablo seçimiyle ilgili ipuçları sunalım.

Fiber Optik Nedir?

Fiber Optik kablo bilgi iletmek için elektrik darbeleri yerine ışık atımlarını kullanır, böylece geleneksel elektrik sistemlerinden yüzlerce kat daha fazla bant genişliği sunar. Fiber optik kablo, sert ortam koşullarına dayanıklı hale getirmek için kılıf ve zırh ile korunabilir. Bu nedenle ses, video ve veri iletimi için ticari işletmeler, hükümetler, askeri ve diğer birçok endüstride yaygın olarak kabul görmektedir.

Fiber Optik Kablo Tipleri örnek şeması

Genel olarak, üç tip fiber optik kablo vardır: single modlu fiber optik kablo, multi modlu fiber optik ve plastik optik fiber (POF).

Author

turuncu